esmaspäev, 4. jaanuar 2016

Kui kaalud millist mineraalsööta osta…


Mineraalsöötade valik Eesti turul on rikkalik. Kui kaalud, millist mineraalsööda segu osta või tellida, siis siin mõned asjad, mida tasuks eelnevalt mõelda.

ANORGAANILISED VÕI ORGAANILISED MINERAALID? VÕI KOGUNI KOMBINEERITULT?

Müügil leidub nii orgaanilisi kui anorgaanilisi mikroelemente sisaldavaid tooteid ning samuti on võimalik neid tellida individuaalretsepti alusel.

1. Klassikalisi anorgaanilisi mikro- ja makroelemente sisaldavad mineraalsöötasid tuntakse kõige kauem. Mikro- ja makroelemendid on nendes enamasti sulfaatide, oksiidide, kloriidide, karbonaatide kujul. Etiketil või tootelehel on need kirjas näiteks selliselt - vasksulfaat, tsinkoksiid, koobaltkarbonaat jne. Hinna poolest on sellised mineraalid kõige soodsamad. Puuduseks on väiksem omastatavus loomade poolt võrreldes orgaaniliste mikroelementidega. Samas ei saa päris kindlasti väita, et need ei toimiks kui loom vajaliku koguse elemente kätte saab.

2. Orgaanilisi mikroelemente omastavad loomad paremini, kuid need on tunduvalt kallimad. Nende kasutamist tasuks kaaluda näiteks perioodidel kus organismi koormus on tavalisest suurem nagu tiinus, sünnitus, kõrge toodang. Samuti siis kui teatakse, et loomadel on konkreetsest mikroelemendist puudus kuna orgaanilised mikroelemendid imenduvad paremini seedetraktist ning vajalik tase organismis saavutatakse kiiremini.

Orgaaniliste mikroelementide alla kuuluvad:
  • Kelaadid, mis kujutavad endast mikroelementide komplekse aminohapete või peptiididega. Kelaatidena on loomasöötades kasutusel sagedamini tsink, mangaan, vask, raud. Eestis saadaval näiteks Alltechi Bioplex® sarja tooted ja Biochem-i poolt pakutavad kelaadid E.C.O.Trace® tootesarja nimetuse all. Juhul kui mineraalsöötadesse on lisatud kelaate, siis on see märgitud ka tootelehele ja etiketile.

  • Orgaaniline seleen („seleenipärm“). Saadakse pärmseente kasvatamisel seleenirikkas keskkonnas. Valdav enamus seleenist tootes aminohappe selenometioniini vormis. Eestis saadaval näiteks Alltechi Sel-Plex® 2300, Lallemandi Alkosel® R397.
3. Üheks viimasel ajal üsnagi levinud viisiks on orgaaniliste ja anorgaaniliste mikroelementide kombineeritud kasutamine ehk siis mineraalsöötade segud kus mikroelemente leidub nii ühel kui teisel kujul. Hinna poolest üldjoontes anorgaaniliste ja orgaaniliste mineraalsöötade vahepeale. Hinda mõjutab omajagu ka see kui palju tootesse on lisatud orgaanilisi elemente. Näiteks see kas mineraalsöödas sisalduvatest mikroelementidest on 10% või 50% või rohkemgi orgaanilisel kujul. Erinevate tootjate poolt pakutavad orgaanilised mikroelemendid erinevad samuti hinna poolest. Tellides orgaanilisi mikroelemente sisaldavaid söödasegusid individuaalretsepti alusel tasuks kindlasti läbi mõelda kas eelistad mõnda konkreetset tootjat või mitte, sest see on üks võimalus mõjutada hinda.

LISAMISMÄÄR

Lisaks mineraalsööda hinnale vaata alati ka lisamismäära ehk seda mineraalsööda kogust, mida on vaja loomale päevas anda selleks et ta mineraalainete vajadus kaetud saaks.

Näiteks kui sul on kõrvuti 2 sarnase kasutusvaldkonnaga mineraalsööta, mis erinevad hinna poolest. Esimese reaktsioonina tahaks otsustada odavama kasuks, sest milleks maksta rohkem kui odavamaltki saab… :) Enne kui otsustad, siis võrdle kindlasti ka loomale antavat kogust. Kallimad mineraalsöödad on tihtilugu kontsentreeritumad ehk mikro- ja makroelementide sisaldus 1 kg-s on suurem. Kontsentreeritumaid mineraalsöötasid kulub loomadele igapäevase tarbe rahuldamiseks väiksemas koguses. Kas odavama kilohinnaga mineraal tuleb ikka odavam kui pead seda päevas umbes poole rohkem andma?

 

Kommentaare ei ole: